Život řidiče

„V létě dojezdi staré zimáky…” proč to není dobrý nápad? A další podobné chyby.

skoda-kodiaq-scout

Tři experti z oddělení vývoje podvozku ve ŠKODA AUTO vyvracejí nejčastější omyly týkající se pneumatik. Jste si jistí, že všechno, co jste zatím věděli o gumách, není jen mýtus? Někdy na tom může záviset i váš život. Více vám řeknou Dušan Petrovický, Ladislav Havlíček a Jan Ševčík.

Člověk za život pochytá spoustu chytrých rad a některé jsou dokonce natolik vžité, že je bereme jako samozřejmost, aniž bychom pátrali, jestli se opírají o reálný základ. Podívejme se na nejčastější omyly o pneumatikách.

Mýtus č. 1: ojeté zimní gumy dojezdíte v létě

Odlišné vlastnosti se očekávají od pneumatik zimních a těch, na nichž jezdíme v teplých měsících. Na jaře nepřezouváme na „letňáky“, abychom zvýšili zisky výrobcům pneumatik nebo pomohli pneuservisům. Děláme to pro sebe. O tom, že se v zimě na letních gumách jezdit nedá, se přesvědčil téměř každý. Letní pneumatika je z tvrdší směsi, která vlivem nízkých teplot ztvrdne na kámen a ztratí trakci. Na sněhu se nerozjedete a na kluzkém povrchu ihned dostanete smyk.

Jízda v zimě na letních pneumatikách je doslova o život. Ne všichni řidiči jsou si ale vědomi toho, že zrovna tak nebezpečné je přejíždět zimní pneumatiky v létě s tím, že už se dojezdí a na podzim se koupí rovnou nové. Zimní pneumatika s vyšším dezénem je za vyšších teplot příliš měkká a rozdíl nejvíc poznáte při brzdění. Brzdná dráha je třeba až o čtvrtinu delší a hlavně – zatímco se správnou pneumatikou už stojíte, s nesprávnou se stále pohybujete vysokou rychlostí, která ještě pořád může zabíjet.

Mýtus č. 2: ojeté pneumatiky dejte na zadní kola

„Zdánlivě by to mělo fungovat, ale realita je jiná, protože když si dáte dozadu sjeté pneumatiky, vystavujete se zvýšenému riziku aquaplaningu,” říká Ladislav Havlíček ze ŠKODA AUTO. Sjeté pneumatiky nemají boční vedení. Když se vám při brzdění před zatáčkou vlivem přenesení váhy automobilu na přední nápravu odlehčí zadní kola, zadní pneumatiky ztratí trakci a auto se vám utrhne do přetáčivého smyku. Když už si za každou cenu chcete ponechat ojetý pár, obujte ho na přední nápravu. Trochu méně vám to potáhne, ale lepší zadní pneumatiky vás podrží v zatáčce. Týká se to nejen automobilů s pohonem na všechna kola, ale i vozů s předním pohonem.

Mýtus č. 3: univerzály vám poslouží celý rok

Dušan Petrovický ze ŠKODA AUTO má k přezouvání pneumatik přirovnání: „Nikdo v létě nechodí ve sněhulích nebo v lyžácích a v zimě v žabkách. Existují sice kotníčkové boty, ale v nich bude v létě vedro a v zimě vám to bude klouzat. Existují sice univerzální pneumatiky, ale zázraky se nedějí. Pokud žijete v oblasti, kde se střídají roční doby, na univerzálních (celoročních) pneumatikách budete pořád v nevýhodě.“

Mýtus č. 4: ušetříte, když nekoupíte gumy doporučené AUTOMOBILKOU

Než jde nový model automobilu do prodeje, tým odborníků stráví až dva roky vývojem pneumatik, které jsou pro daný vůz nejlepší. Procesem opakovaných testů na daném typu se eliminují nežádoucí vlastnosti, z nichž některé mohou být nepříjemné, jiné dokonce nebezpečné. Co hrozí od neznačkových, nedoporučených pneumatik, popisuje Jan Ševčík ze ŠKODA AUTO: „Začíná to nepříjemným hlukem a končí zrádnými vlastnostmi, které se projevují tak, že na mokru má pneumatika nízkou přilnavost a může nečekaně ustřelit. Nejde jen o to, jak je mezní hranice vysoká, ale také jak je široká. Jsou pneumatiky, u nichž se dostanete na hranu, a auto vám jde okamžitě do nekontrolovaného smyku. Znamená to, že pneumatika nemá žádnou tendenci automobil stabilizovat. Kvalitní pneumatiky mají mezní hranici širokou. Když se na ni dostáváte, tak vás varují a říkají vám, že se k ní dostáváte. I v případě, že se už auto dostalo do smyku, mají tendenci se stabilizovat rychle a bezpečně. To je jeden z hlavních rozdílů mezi kvalitními a nekvalitními pneumatikami.”

Mýtus č. 5: na čtyřkolku vám i v zimě stačí letní gumy

Pohon 4×4 sice funguje tak, že plynem kontroluje každé ze čtyř kol, ale pokud jsou kola obutá do nesprávných pneumatik nezaručujících trakci, bude vám to k ničemu. Viděli jste někdy psa, který vlezl poprvé na led? Ani u něj není pohon na všechny čtyři samospasitelný.

Přečtěte si také:   Bridgestone stupňuje své úsilí o bezpečnou jízdu s novou pneumatikou Turanza 6

doporuceni-na-zimu-skoda-pneugarance