Magazín

Udržitelná realita: Goodyear odkrývá aktuální trendy v oboru silniční nákladní dopravy

Goodyear_na_zavodech

Společnost Goodyear spustila svůj každoroční Průzkum udržitelné reality a vyzvala evropské dopravce k účasti. Průzkum pomáhá společnosti Goodyear pochopit širší přístup odvětví k otázkám trvale udržitelné dopravy a dopravcům zase dává příležitost podělit se o své úspěchy a problémy na cestě k dosahování tohoto cíle. Stejně jako v předchozích letech vysadí nezisková organizace TreeNation za každý vyplněný dotazník nový strom.

Loňský průzkum ukázal, že si dopravci potřebu udržitelnosti stále více uvědomují a každým rokem do této oblasti více investují. Považují to již nejen za smysluplný společenský cíl, mnohé z nich díky tomu také zaznamenávají zlepšení svých hospodářských výsledků.

Průzkum, který probíhá již třetím rokem, se stal spolehlivým zdrojem informací pro celý obor logistiky, shromažďujícím zasvěcené informace týkající se budoucnosti logistiky a dopravy.

Pneumatiky a řešení mobility hrají důležitou roli

Průzkum sleduje přístup dopravců k udržitelnosti v různých souvislostech. Od jejich chápání nejnovějších ekologických předpisů, přes stanovování konkrétních cílů a metod měření udržitelnosti nebo jejich ochoty využívat nová řešení a technologie, včetně pneumatik a mobilních řešení. Řada evropských dopravců, kteří využívají nabídku Goodyear Total Mobility, již zaznamenala zvýšení výkonnosti provozu a zjednodušení své snahy o prosazování udržitelnosti. Například používání pneumatik Goodyear FUELMAX ENDURANCE dokáže přinést omezení emisí CO2 až o 2 %, což představuje v případě vozového parku o 100 vozidlech1 roční úsporu 40 tisíc litrů pohonných hmot. Řešení mobility, jako jsou Goodyear TPMS, Goodyear CheckPoint nebo Goodyear DrivePoint, navíc přispívají k rychlejší a snadnější správě vozového parku, což zvyšuje efektivitu a hospodárnost a podporuje dopravce při naplňování jejich cílů trvalé udržitelnosti.

Přečtěte si také:   Goodyear začne všechny pneumatiky označovat logem EV-Ready

V loňském roce uvedlo 54 % dotázaných dopravců, že součástí jejich strategie udržitelnosti jsou pneumatiky s nižší spotřebou paliva, což představuje druhé nejčastější opatření po nasazení účinnějších vozidel. V minulosti byli provozovatelé vozových parků nuceni volit mezi odolností, přilnavostí, palivovou účinností a počtem ujetých kilometrů, nejnovější produkty Goodyear a řešení mobility v rámci programu Goodyear Total Mobility jim však již samy pomáhají dosáhnout správné rovnováhy a zlepšují tak jejich výsledky.

Goodyear Sustainable reality survey 2023

Maciej Szymanski, ředitel marketingu nákladních pneumatik společnosti Goodyear v Evropě, k tomu uvedl: „Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s dopravci v celé Evropě a prostřednictvím průzkumu Goodyear Průzkum udržitelné reality získávat jedinečný vhled do jejich každodenních rozhodnutí. Zpětná vazba od zákazníků, kterou získáváme z této rozsáhlé studie odvětví, má pro nás velký význam. Díky poznatkům, které jsme získali od prvního ročníku průzkumu v roce 2021, můžeme lépe reagovat na úkoly, které před dopravci stojí, a podporovat je v jejich úsilí.“

„Regulační rámec oboru dopravy se neustále mění a vyvíjí. Opatření, jako je balíček Fit for 55, Euro 7, nástroj pro výpočet spotřeby energie vozidel (VECTO) nebo systém obchodování s emisemi (ETS), vyžadují, aby se dopravní společnosti vážně zamyslely nad tím, jak se novým skutečnostem přizpůsobovat a přijímat odpovídající opatření, a to, jak pokud jde o jejich zavádění do podnikové strategie, tak i o aplikaci konkrétních produktů nebo řešení do vozového parku. S požadavkem na uplatňování udržitelnosti v praxi přicházejí také zákazníci, kteří jsou nakloněni výběru dopravců s odpovědnějším provozem, a investoři, pro něž začínají být výsledky v oblasti naplňování cílů konceptu ohleduplného a udržitelného podnikání a investování ESG (environmental, social and governance) stejně důležité jako finanční výsledky.“

„Od roku 2021 jsou výsledky průzkumu Goodyear Průzkum udržitelné reality velmi dobrým barometrem toho, jak obor dopravy v Evropě přistupuje k těmto novým výzvám a jak utváří podniky ve směru větší udržitelnosti,“ dodal Maciej Szymanski.

Přečtěte si také:   Goodyear vyvinul pneumatiky na míru pro nové Maserati GranTurismo

1 Na základě výpočtu VECTO, rozdíl mezi pneumatikami palivové účinnosti C-EU a B-EU pro. Přechod z pneumatik se štítkem C na pneumatiky se štítkem B s nízkou spotřebou paliva představuje snížení emisí CO2 o 2 %. Podle interního výpočtu to může znamenat úsporu přibližně 1 tuny emisí CO2 a 400 litrů paliva na nákladní vozidlo za rok.