News

Chcete kupovat „ekopneumatiky“? Máme pro vás tři situace, kdy se vám to nevyplatí

Pneumatiky s nízkým valivým odporem sice umí snížit spotřebu vozidla o cca 2 %, na druhou stranu však vyžadují, aby s nimi bylo zacházeno „citlivě“. Tento druh pneumatiky je náchylnější k rychlejšímu opotřebení a ani snížení valivého odporu zde není „zaručeno“ v případě, že řidič ignoruje základní pravidla péče o pneumatiky.

Continental upozorňuje na tři situace, při nichž se vám nákup takových pneumatik nevyplatí. 

1. Zanedbáváte kontrolu tlaku v pneumatikách

S klesajícím tlakem v pneumatice roste valivý odpor, největší „nepřítel“ ekonomické jízdy. Pokud kontrolujete tlak v pneumatikách méně jak jednou měsíčně, riskujete, že nejenže s ekologickými pneumatikami neušetříte, dokonce můžete prodělat, vezmeme-li v potaz vyšší cenu tohoto druhu pneumatik. Špatně nahustěné pneumatiky se totiž špatně a výrazněji sjíždějí. 

2. Nejezdíte „na spotřebu“

Vzorek pneumatiky s nízkým valivým odporem je navržen tak, aby do styku s vozovkou přicházela co nejmenší plocha pneumatiky. „Eco“ pneumatiky tak mají sklon k rychlejšímu sjíždění vzorku, které může umocnit „divoký“ styl jízdy. Úspora nákladů na palivo při takovém stylu jízdy bude jen stěží kompenzovat investice do nových pneumatik. Zároveň, pneumatiky s nízkým valivým odporem prozatím nedisponují srovnatelnými jízdními vlastnostmi, jako „běžné“ pneumatiky, tj. je u nich nutné počítat s delší brzdnou dráhou či potřebou intenzivnějšího brždění.

3. Auto přetěžujete

I v tomto případě dochází k potlačení schopnosti pneumatiky snižovat valivý odpor a zároveň roste rychlost opotřebení pneumatik.

Přistihli jste se, že porušujete některé z výše uvedených doporučení? V tom případě pro vás máme dobrou i špatnou zprávu. Tou špatnou zprávou je, že pneumatiky s nízkým valivým odporem vám peníze neušetří. Tou dobrou zprávou naopak je, že změnou chování, tj. dodržování základních pravidel péče o pneumatiky, můžete na pohonných hmotách ušetřit i se stávajícími pneumatikami.