Magazín

Stále více značek a automobilů obouvá z výroby pneumatiky Bridgestone

Bridgestone Turanza T005

Bridgestone vynakládá nejvyšší celkové investice do výzkumu a vývoje ve svém odvětví. A tento přístup se vyplácí. Od začátku roku 2018 byly pneumatiky Bridgestone vybrány pro prvovýbavu více než 45 verzí více než 15 modelů. Výrobci automobilů oceňují u prémiových pneumatik Bridgestone skutečnost, že jsou přizpůsobeny specifickým požadavkům jejich vozidel. I proto budou do konce letošního roku zahájeny dodávky pneumatik Bridgestone pro dalších více než 60 verzí nových modelů.

Bridgestone úzce spolupracuje s výrobci automobilů, aby jim mohl dodávat pneumatiky, které svými provozními vlastnostmi vycházejí vstříc specifickým požadavkům klienta. Tento přístup se setkal s mimořádně pozitivní odezvou. Jen během první poloviny roku 2018 si více než 10 výrobců automobilů objednalo pneumatiky pro prvovýbavu více než 45 variant více než 15 různých modelů, mezi něž patří mimo jiné Ferrari Portofino, Porsche Cayenne, Mercedes-Benz třídy A a třídy C, Audi A1, A6, A7 Sportback a Q2, Volkswagen Touareg, T-Roc, Tiguan a Polo, Opel Insignia, Renault Mégane R.S., BMW i3s a X3.

Proces individualizace začíná porozuměním specifickým požadavkům výrobce automobilů a pokračuje úzkou spoluprácí, během níž je každý aspekt pneumatiky detailně přizpůsoben příslušnému vozidlu. Například značky Lexus a Mercedes-Benz chtějí nabízet řidičům bezpečnost v případě poškození pneumatiky a následné ztráty tlaku. Bridgestone vyhověl jejich požadavkům vyvinutím pneumatiky Turanza T005 s technologií RFT (Run-Flat Technology). Bridgestone integroval RFT také do konstrukce pneumatiky Potenza S007 pro Ferrari Portofino, která kombinuje schopnost projíždět zatáčky s vysokými hodnotami příčného zrychlení, mimořádnou odolnost při jízdě vysokou rychlostí a další potřebné provozní vlastnosti, díky nimž může řidič maximálně využívat sportovní potenciál modelu Portofino.

Značky Audi a Opel požadovaly minimalizaci hluku v interiéru vozidla a vyšší úroveň komfortu. Bridgestone tohoto cíle dosáhl vyplněním dutin zvukově izolačními materiály a dalšími opatřeními, které jsou součástí inovativní patentované technologie B-Silent, nabízené pro nové modely Audi A6, A7 Sportback a Opel Insignia.

Přečtěte si také:   Porsche 911 Dakar bude jezdit na pneumatikách Pirelli Scorpion All Terrain Plus

Bridgestone na základě požadavků výrobců automobilů dodává pneumatiky s vynikající adhezí díky vyspělému dezénu a ještě lepší ovladatelností při změnách směru jízdy, k níž přispívají vyztužené boční stěny kostry pneumatiky. Patentovaná technologie směsi NanoPro-Tech s obsahem siliky minimalizuje opotřebení a prodlužuje životnost pneumatiky. V některých případech však nebylo možné splnit zadání klienta pouhými drobnými změnami. Například značka BMW potřebovala pro své elektromobily zcela odlišný koncept pneumatiky. Bridgestone jí proto nabídl pneumatiku vlastní konstrukce s technologií „ologic“, která byla specificky vyvinuta pro elektromobily s cílem optimalizovat jejich provozní vlastnosti při zachování nejvyšší úrovně bezpečnosti. Tyto přednosti nyní využívá model BMW i3s, uvedený nedávno na trh.

bmw-x3-xdrive-bridgestone

Nad rámec komplexních požadavků

Značka Porsche požádala společnost Bridgestone, aby pro novou generaci modelové řady Cayenne vyrobila pneumatiku, která by splňovala velmi ambiciózní požadavky na jízdní vlastnosti na suchu. Bridgestone vytvořil jedinečnou sportovní směs s vysokým obsahem siliky, která zaručuje nejen dosažení vysokých cílů v oblasti provozních vlastností na suchu, ale také ve všech ostatních aspektech. Pneumatika Bridgestone Dueler H/P Sport pro kola s průměrem 21 palců je díky tomu nejlepší ve své třídě také z hlediska ovladatelnosti na mokru, což je mimořádný úspěch u pneumatiky, od níž se očekávají především sportovní vlastnosti. Řidič se tak může spolehnout na vynikající ovladatelnost a nejvyšší úroveň bezpečnosti dokonce i na mokru. A navzdory této vysoké úrovni celkových provozních vlastností nedošlo k žádným kompromisům z hlediska odolnosti vůči opotřebení.

Bridgestone v tomto případně, stejně jako v mnoha dalších, šel nad rámec požadavků svých klientů „Náš výzkumný a vývojový tým znovu odvedl mimořádně kvalitní práci,“ říká Mark Tejedor, viceprezident společnosti Bridgestone EMEA, odpovědný za oblast prvovýbavy. „Výsledky, jichž jsme dosáhli s 21“ pneumatikou Bridgestone Dueler H/P Sport pro Porsche Cayenne, jsou výjimečné. Bridgestone svým inovativním řešením pro splnění komplexních požadavků značky Porsche překonal veškerá očekávání. Tato pneumatika dokonce stanovila na evropském zkušebním polygonu Bridgestone nový rekord zkušebního okruhu pro ovladatelnost na mokru.“

Partnerství pro budoucnost

Výsledkem partnerství a společného vývoje s výrobci automobilů je víc než jen individualizovaná konstrukce pneumatik. „Úzká spolupráce nám umožňuje kráčet novým směrem,“ říká Mark Tejedor. „Vyvíjíme nové pneumatiky, které jsou ještě hospodárnější a lépe přizpůsobené příslušným vozidlům než dosud. Řidiči díky tomu mohou pokračovat v jízdě za jakýchkoli podmínek.“