Pneumatiky Celoroční pneumatiky

Nokian Tyres: evropští řidiči si vybírají celoroční pneumatiky ze dvou hlavních důvodů – kvůli pohodlí a bezpečnosti po celý rok

Nokian_Seasonproof_18_

Více než polovina evropských řidičů, kteří jezdí na celoročních pneumatikách, si je vybírají kvůli pohodlí – celoroční pneumatiky není třeba dvakrát do roka přezouvat. Dalším důvodem je podle průzkumu*, který v loňském roce uskutečnila společnost Nokian Tyres, bezpečnostní hledisko. Polovina z řidičů je přesvědčena, že celoroční pneumatiky jsou v Evropě dostatečně bezpečné pro užití po celý rok a přitom splňují všechny zákonné požadavky pro zimní pneumatiky. Průzkum byl proveden ve čtyřech zemích: v Německu, Francii, Itálii a Polsku. Nová celoroční pneumatika Nokian Seasonproof  byla vyvinuta pro řidiče, kteří potřebují spolehlivost a prvotřídní bezpečnost na zimních vozovkách pokrytých čerstvým či rozbředlým sněhem, ale zároveň požadují špičkové výkony a jízdní komfort v letním období.

„V dnešní době roste potřeba větší bezpečnosti v nečekaných mokrých nebo sněhových podmínkách bez ohledu na roční období. To představuje jeden z hlavních důvodů, proč je řada evropských vozidel vybavena pneumatikami, které dokážou zvládnout jakékoliv proměnlivé počasí,“ říká Catja Wiedenmann, vedoucí marketingu ve společnosti Nokian Tyres pro Evropu.

V průzkumu skandinávského výrobce prémiových pneumatik Nokian Tyres oceňovali evropští řidiči především celoroční bezpečnost ve všech povětrnostních podmínkách. To je velice důležité, protože počasí v Evropě je podle globálního indexu klimatických rizik Global Climate Risk Index extrémně proměnlivé.

Přečtěte si také:   ADAC otestoval 50 letních pneumatik 205/55 R16. Nejlépe dopadla pneu Goodyear EfficientGrip Performance 2 (2023)

Mezi nejdůležitější vlastnosti v proměnlivých jízdních podmínkách patřila také dobrá přilnavost a ovladatelnost, odolnost vůči opotřebení a oděru a bezpečnostní vlastnosti na zimních vozovkách. Řidiči, kteří se průzkumu zúčastnili, uvedli, že si celoroční pneumatiky vybírají ze dvou důvodů: kvůli pohodlí a bezpečnosti. Obvykle vyšší ceny celoročních pneumatik jsou důvodem, proč mnoho domácností stále upřednostňuje sezónní pneumatiky. Pohodlí je hlavním faktorem pro italské řidiče (70 %), dále pak pro německé řidiče (63 %). Pro polské řidiče je nejdůležitější bezpečnost – 74 % z nich souhlasilo, že celoroční pneumatiky jsou dostatečně bezpečné po celý rok. Následovali je s 56 % francouzští a s 54 % italští řidiči.

Účastníci průzkumu si nicméně přejí určitá vylepšení celoročních pneumatik. Největším přáním je, aby výrobci zvýšili palivovou účinnost pneumatik, zvětšili jejich odolnost vůči opotřebení a poškození a snížili jejich nákupní cenu. Ohledně jízdy na sněhu či sněhové břečce mají obavy především italští řidiči (41 %), ale také němečtí (34 %) a francouzští (35 %) řidiči, protože věří, že místní zimy stále vyžadují vlastnosti zimních pneumatik.

Nokian Seasonproof – pohodlí v kombinaci s bezpečností

Společnost Nokian Tyres uvedla loni na podzim na trh novou produktovou řadu Nokian Seasonproof a Nokian Seasonproof SUV, která středoevropským řidičům zaručuje celoroční bezpečnost a pohodlí.

Přečtěte si také:   Continental AllSeasonContact 2 je nejnovější generace celoroční pneumatiky

„Při vývoji našich produktů klademe na první místo vždy bezpečnost. Nová pneumatika Nokian Seasonproof představuje praktické řešení pro řidiče, kteří chtějí dát sbohem sezónním výměnám pneumatik, a přitom si po celý rok zajistit bezpečnou jízdu na zimních vozovkách pokrytých čerstvým či rozbředlým sněhem i na mokrých silnicích,“ říká Martin Dražík, produktový manažer v Nokian Tyres.

Všechny rozměry nesou symbol sněhové vločky (3PMSF), který prokazuje, že pneumatika byla oficiálně schválena pro užití v zimních podmínkách. Produktová řada nabízí rozměry pro moderní osobní vozidla, SUV a crossovery s výběrem 64 produktů, které mají průměr od 14 do 19 palců a indexy rychlosti T (190 km/h), H (210 km/h), V (240 km/h) a W (270 km/h).

Výběr pneumatiky se odvíjí od počtu ročně ujetých kilometrů, stáří vozidla a typu paliva

Většina celoročních pneumatik je namontována na malá nebo středně velká rodinná vozidla, z nichž 58 % v Německu ročně ujede 5 000 až 20 000 kilometrů. Drtivá většina (78 %) německých řidičů užívá celoroční pneumatiky u benzinových automobilů, u polských řidičů tomu je v 55 % a u italských řidičů ve 45 %. Naopak 62 % francouzských řidičů upřednostňuje celoroční pneumatiky na automobilech s naftovým motorem.

Většina respondentů používá celoroční pneumatiky u vozidel starších než 5 let. Zajímavá je skutečnost, že jen 3,75 % všech respondentů ze střední Evropy kupuje celoroční pneumatiky pro nová vozidla mladší než jeden rok. Není proto překvapivé, že mnoho řidičů zvažuje užití celoročních pneumatik pro druhé auto v domácnosti, které má obvykle menší počet ročně najetých kilometrů. S tím souhlasí 74 % polských, 59 % italských, 57 % německých a 47 % francouzských řidičů.

Přečtěte si také:   Bridgestone představuje novou pneumatiku Turanza All Season 6 jako odpověď na výzvy, jimž řidiči čelí po celý rok

Trh s celoročními pneumatikami roFste

Průzkum ukazuje, že většina respondentů užívá pneumatiky mladší než dva roky, což znamená, že se jedná o jejich první sadu celoročních pneumatik. Toto číslo je nejvyšší v Polsku (67 %), následuje Německo (57 %). 77 % řidičů navíc souhlasí s tím, že kvůli klimatickým změnám a mírnějšímu zimnímu počasí budou v budoucnu celoroční pneumatiky pro spotřebitele stále zajímavější.

Obecný nárůst trhu s celoročními pneumatikami je již nyní se svými 20 %–25 % relativně vysoký. Tento trh tedy bude i do budoucna významně růst, což odráží i průzkum: 70 % respondentů by si určitě celoroční pneumatiky koupilo pro své vozidlo znovu.