Pneumatiky Celoroční pneumatiky

Nokian Tyres: evropští řidiči si vybírají celoroční pneumatiky ze dvou hlavních důvodů – kvůli pohodlí a bezpečnosti po celý rok

Nokian_Seasonproof_18_

Více než polovina evropských řidičů, kteří jezdí na celoročních pneumatikách, si je vybírají kvůli pohodlí – celoroční pneumatiky není třeba dvakrát do roka přezouvat. Dalším důvodem je podle průzkumu*, který v loňském roce uskutečnila společnost Nokian Tyres, bezpečnostní hledisko. Polovina z řidičů je přesvědčena, že celoroční pneumatiky jsou v Evropě dostatečně bezpečné pro užití po celý rok a přitom splňují všechny zákonné požadavky pro zimní pneumatiky. Průzkum byl proveden ve čtyřech zemích: v Německu, Francii, Itálii a Polsku. Nová celoroční pneumatika Nokian Seasonproof  byla vyvinuta pro řidiče, kteří potřebují spolehlivost a prvotřídní bezpečnost na zimních vozovkách pokrytých čerstvým či rozbředlým sněhem, ale zároveň požadují špičkové výkony a jízdní komfort v letním období.

„V dnešní době roste potřeba větší bezpečnosti v nečekaných mokrých nebo sněhových podmínkách bez ohledu na roční období. To představuje jeden z hlavních důvodů, proč je řada evropských vozidel vybavena pneumatikami, které dokážou zvládnout jakékoliv proměnlivé počasí,“ říká Catja Wiedenmann, vedoucí marketingu ve společnosti Nokian Tyres pro Evropu.

V průzkumu skandinávského výrobce prémiových pneumatik Nokian Tyres oceňovali evropští řidiči především celoroční bezpečnost ve všech povětrnostních podmínkách. To je velice důležité, protože počasí v Evropě je podle globálního indexu klimatických rizik Global Climate Risk Index extrémně proměnlivé.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres uvádí nově modernizované letní pneumatiky Powerproof 1 a Wetproof 1

Mezi nejdůležitější vlastnosti v proměnlivých jízdních podmínkách patřila také dobrá přilnavost a ovladatelnost, odolnost vůči opotřebení a oděru a bezpečnostní vlastnosti na zimních vozovkách. Řidiči, kteří se průzkumu zúčastnili, uvedli, že si celoroční pneumatiky vybírají ze dvou důvodů: kvůli pohodlí a bezpečnosti. Obvykle vyšší ceny celoročních pneumatik jsou důvodem, proč mnoho domácností stále upřednostňuje sezónní pneumatiky. Pohodlí je hlavním faktorem pro italské řidiče (70 %), dále pak pro německé řidiče (63 %). Pro polské řidiče je nejdůležitější bezpečnost – 74 % z nich souhlasilo, že celoroční pneumatiky jsou dostatečně bezpečné po celý rok. Následovali je s 56 % francouzští a s 54 % italští řidiči.

Účastníci průzkumu si nicméně přejí určitá vylepšení celoročních pneumatik. Největším přáním je, aby výrobci zvýšili palivovou účinnost pneumatik, zvětšili jejich odolnost vůči opotřebení a poškození a snížili jejich nákupní cenu. Ohledně jízdy na sněhu či sněhové břečce mají obavy především italští řidiči (41 %), ale také němečtí (34 %) a francouzští (35 %) řidiči, protože věří, že místní zimy stále vyžadují vlastnosti zimních pneumatik.

Nokian Seasonproof – pohodlí v kombinaci s bezpečností

Společnost Nokian Tyres uvedla loni na podzim na trh novou produktovou řadu Nokian Seasonproof a Nokian Seasonproof SUV, která středoevropským řidičům zaručuje celoroční bezpečnost a pohodlí.

Přečtěte si také:   Nokian Tyres Seasonproof 1 nabízí vyšší počet najetých kilometrů a špičkovou bezpečnost po celý rok

„Při vývoji našich produktů klademe na první místo vždy bezpečnost. Nová pneumatika Nokian Seasonproof představuje praktické řešení pro řidiče, kteří chtějí dát sbohem sezónním výměnám pneumatik, a přitom si po celý rok zajistit bezpečnou jízdu na zimních vozovkách pokrytých čerstvým či rozbředlým sněhem i na mokrých silnicích,“ říká Martin Dražík, produktový manažer v Nokian Tyres.

Všechny rozměry nesou symbol sněhové vločky (3PMSF), který prokazuje, že pneumatika byla oficiálně schválena pro užití v zimních podmínkách. Produktová řada nabízí rozměry pro moderní osobní vozidla, SUV a crossovery s výběrem 64 produktů, které mají průměr od 14 do 19 palců a indexy rychlosti T (190 km/h), H (210 km/h), V (240 km/h) a W (270 km/h).

Výběr pneumatiky se odvíjí od počtu ročně ujetých kilometrů, stáří vozidla a typu paliva

Většina celoročních pneumatik je namontována na malá nebo středně velká rodinná vozidla, z nichž 58 % v Německu ročně ujede 5 000 až 20 000 kilometrů. Drtivá většina (78 %) německých řidičů užívá celoroční pneumatiky u benzinových automobilů, u polských řidičů tomu je v 55 % a u italských řidičů ve 45 %. Naopak 62 % francouzských řidičů upřednostňuje celoroční pneumatiky na automobilech s naftovým motorem.

Většina respondentů používá celoroční pneumatiky u vozidel starších než 5 let. Zajímavá je skutečnost, že jen 3,75 % všech respondentů ze střední Evropy kupuje celoroční pneumatiky pro nová vozidla mladší než jeden rok. Není proto překvapivé, že mnoho řidičů zvažuje užití celoročních pneumatik pro druhé auto v domácnosti, které má obvykle menší počet ročně najetých kilometrů. S tím souhlasí 74 % polských, 59 % italských, 57 % německých a 47 % francouzských řidičů.

Přečtěte si také:   Pirelli uvedlo na trh novou celoroční pneumatiku Pirelli Cinturato All Season SF3

Trh s celoročními pneumatikami roFste

Průzkum ukazuje, že většina respondentů užívá pneumatiky mladší než dva roky, což znamená, že se jedná o jejich první sadu celoročních pneumatik. Toto číslo je nejvyšší v Polsku (67 %), následuje Německo (57 %). 77 % řidičů navíc souhlasí s tím, že kvůli klimatickým změnám a mírnějšímu zimnímu počasí budou v budoucnu celoroční pneumatiky pro spotřebitele stále zajímavější.

Obecný nárůst trhu s celoročními pneumatikami je již nyní se svými 20 %–25 % relativně vysoký. Tento trh tedy bude i do budoucna významně růst, což odráží i průzkum: 70 % respondentů by si určitě celoroční pneumatiky koupilo pro své vozidlo znovu.