MICHELIN e.Primacy_7

MICHELIN e.Primacy je nejnovější pneumatika s nejnižším valivým odporem ve své kategorii

V březnu 2021 uvádí Michelin na trh novou pneumatiku MICHELIN e.Primacy, která má nejnižší valivý odpor ve své kategorii pneumatik. Pneumatika spadá z hlediska energetické účinnosti do klasifikační třídy A a z hlediska přilnavosti na mokrém povrchu do třídy B. Jedná se o jeden z nejlepších výsledků na trhu, protože pneumatiky s třídou valivého odporu A, které mají zároveň třídu přilnavosti A nebo B, tvoří méně než 1 % pneumatik dostupných na trhu. Výsledkem extrémně nízkého valivého odporu je menší spotřeba paliva u vozidel se spalovacím motorem a delší dojezd u elektrických vozidel.

Nízký valivý odpor pneumatiky e.Primacy představuje snížení spotřeby paliva přibližně o 0,21 l / 100 km a úsporu okolo 80 eur během celé životnosti pneumatiky. Pneumatika MICHELIN e.Primacy rovněž podporuje směřování k elektromobilitě a hybridním pohonům. Výsledky jejího valivého odporu ukazují, že u elektrického vozidla s dojezdem 400 km se jeho energetická účinnost zlepší přibližně o 7 %, tedy o 30 km navíc v porovnání s jinými pneumatikami ve stejné kategorii.

MICHELIN e.Primacy bude v prodeji od března 2021 v 56 rozměrech od 15 do 20 palců. Bude ji tedy možné montovat na nejoblíbenější modely vozidel se spalovacími, hybridními i elektrickými motory – na městská vozidla, sedany i kompaktní SUV.

MICHELIN e.Primacy zajišťuje vynikající bezpečnost od prvního do posledního kilometru. I po ujetí 30 000 km úspěšně prošla evropským standardizovaným testem brzdění na mokrém povrchu, který je stanovený v nařízení EHK OSN č. 117 a který se používá v procesu homologace pneumatik.

Přečtěte si také:   Continental VanContact Ultra: Nová letní van pneumatika s dlouhou životností a robustním designem

Vysoká energetická účinnost pneumatiky MICHELIN e.Primacy bez kompromisů, stejně jako další vynikající výkony jsou možné díky použití vyspělých technologií, které vyvinuli vědci a inženýři z výzkumného a vývojového centra Skupiny Michelin v Ladoux nedaleko města Clermont-Ferrand.

Bočnice CoolRunning

Bočnice z inovativní směsi pryže spotřebují při jízdě menší množství energie, čímž snižují spotřebu paliva a u elektrických vozidel prodlužují jejich dojezd.

Tenké pásy

Pneumatika má tenčí pásy, které jsou ovšem stejně odolné jako pásy ve standardních pneumatikách. K výrobě nových pásů se také spotřebuje menší množství surovin. Další výhodou použití nové konstrukce je snížení valivého odporu a tím i spotřeby paliva a emisí CO2.

Směs pryže Energy Passive

Technologie je založena na užití elastomerů s větší pružností ve směsi pryže. V kombinaci se speciální výplní snižují energetické ztráty a valivý odpor pneumatiky a tím se snižuje spotřeba paliva nebo elektrické energie vozidla.

Přečtěte si také:   Nová pneumatika Bridgestone Turanza 6 podává bezkonkurenční výkony na mokru

Energy AirShield

Energy AirShield je vzduchotěsná vrstva, která snižuje energetické ztráty a tím i valivý odpor pneumatiky.

Drážky s tvarem do U

Technologie EverGrip prokázaly svoji efektivitu u pneumatiky MICHELIN Primacy 4, která zajišťuje vynikající přilnavost na mokru od prvního do posledního kilometru. Stejný tvar drážek zaručuje efektivní odvod vody z kontaktní plochy bez ohledu na míru opotřebení pneumatiky.

Technologie Evertread

Technologie Evertread optimalizuje kontaktní plochu pneumatiky s vozovkou a zajišťuje rovnoměrné rozložení sil při brzdění, akceleraci a zatáčení. Díky tomu se běhoun opotřebovává rovnoměrněji.

MICHELIN e.Primacy v číslech

  • 27 %: snížení valivého odporu pneumatiky MICHELIN e.Primacy v porovnání s jinými pneumatikami stejné kategorie
  • 0,21 l / 100 km: průměrné snížení spotřeby paliva
  • 80 €: úspora výdajů za palivo na vzdálenosti 35 000 km
  • 174 kg: snížení emisí CO2 za celou dobu životnosti pneumatiky pro ochranu životního prostředí
  • 7 %: zvýšení dojezdu elektrických vozidel
  • 56: počet dostupných rozměrů (od 15 do 20 palců)
Přečtěte si také:   ADAC otestoval 50 letních pneumatik 205/55 R16. Nejlépe dopadla pneu Goodyear EfficientGrip Performance 2 (2023)

MICHELIN e.Primacy je první řada pneumatik MICHELIN, při jejímž vývoji byla použita simulace dopadu produktu na životní prostředí. Inženýři společnosti Michelin použili standardizované metody hodnocení životního cyklu pneumatiky a díky těmto výpočtům zoptimalizovali celkový dopad pneumatik řady MICHELIN e.Primacy na životní prostředí, od těžby surovin přes výrobu, distribuci a užívání až po recyklaci pneumatik.