Magazín

Které dopravní nehody vám povinné ručení pokryje a které naopak ne?

povinne-ruceni-nehoda

Přesto, že je povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla ze zákona povinné a měl by ho tak mít vyřízené každý majitel motorového vozu, ne každý dokáže s jistotou říct, že přesně ví, na co se toto pojištění vztahuje. Jezdit bez povinného ručení je velký risk. Nejen, že by vás to přišlo v případě způsobení dopravní nehody hodně draho, ale zaplatili byste také pokutu při běžné silniční prohlídce. 

Pokud jste si koupili nový vůz, než si budete moct sjednat povinné ručení, musíte samozřejmě nejprve přihlásit vozidlo. Samotné povinné ručení pak platíte pro případ, že zaviníte nehodu a způsobíte škodu někomu jinému. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla chrání všechny účastníky silničního provozu i celou rodinu. V případě, že by viník dopravní nehody neměl platné povinné ručení, by totiž musel vzniklou škodu zaplatit z vlastních financí a tím by výrazně zatížil svůj rodinný rozpočet.

Na co lze povinné ručení uplatnit?

Pojišťovny nabízí povinné ručení v různých úrovních, takže záleží vždy na konkrétním typu pojistného plnění. Obecně řečeno vás chrání v momentě, kdy způsobíte škodu jiné osobě. Jedná se o škodu na zdraví, na životě, na majetku, škodu spojenou s ušlým ziskem a také výdaje na odstranění dopravní nehody.

Kdy vám povinné ručení nepomůže?

Povinné ručení se nevztahuje na pokrytí škod na vlastním voze. Pokud dojde k poškození vozu vlivem špatné pozemní komunikace, srážky se zvěří nebo živelné pohromy, nebude takto vzniklou škodu povinné ručení hradit, a tak budete muset sáhnout do vlastní kapsy. 

Povinné ručení vám také nepomůže v případě, kdy způsobíte dopravní nehodu úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo bez řidičského oprávnění. Škodu budete také muset hradit ze svého v případě, že budete mít sjednané povinné ručení s nízkým limitem krytí, který vám nebude na úhradu vzniklých škod stačit. 

Přečtěte si také:   Svolávací akce na pneumatiky: Continental, Gislaved a Platin

Výběr produktu

Na trhu existuje celá řada pojišťoven, které nabízí povinné ručení, a rozhodnout se pro některou nabídku tak není těžké. Abyste ale vybrali tu, která je pro vás nejvýhodnější, je zapotřebí mezi sebou produkty nejprve důkladně porovnat. K tomu můžete využít online srovnávač, ve kterém naleznete nejlevnější povinné ručení, abyste za něj neplatili víc, než je nezbytně nutné. 

Výše ceny pojištění vždy závisí na několika základních parametrech, jakými jsou věk řidiče, bonus řidiče, stáří vozidla a další. Při sjednání povinného ručení však není důležitým faktorem pouze cena. Stejně důležitý je také limit krytí škod, který nesmí být příliš nízký. Minimální limit pro škodu na zdraví je 35 milionů korun, což je stejná výše jako pro škodu na majetku.