News

Klepe vám volant? Nerovnoměrně se sjíždějí pneumatiky? Poradíme, čím to může být

Auto je soubor mechanických dílů, jejichž poškozením anebo špatným nastavením může vzniknout problém. Nemusí být zásadní ani na první pohled jasně rozpoznatelný, ale z dlouhodobého hlediska může způsobit nepříjemnosti. Máme pro vás několik tipů, které se týkají pneumatik a kol.

Ojeté kraje pneumatik

Pokud máte na svých pneumatikách ojeté kraje, ale střed pneumatiky má stále vzorku dost, pak jezdíte na podhuštěných pneumatikách. Měli byste v nich častěji kontrolovat tlak. Doporučuje se to alespoň jednou za měsíc.

Ojetý střed pneumatik

Opačným problémem je, když máte ojetý střed pneumatiky. V takovém případě máte v pneumatice naopak moc vysoký tlak. Stejně jako v předchozím případě byste měli začít častěji kontrolovat stav nahuštění svých pneumatik.

Ojetý pouze jeden kraj pneumatiky

V tomto případě je problém již větší a nebude stačit pouze řešit příště častěji tlak v pneumatikách. Výrazněji ojetý pouze jeden kraj pneumatiky značí problém s geometrií nápravy. Měli byste navštívit servis a nechat geometrii seřídit.

Nerovnoměrně opotřebované pneumatiky

Pokud je vzorek pneumatiky opotřebený nerovnoměrně (rozuměj někde 2 mm, jinde 4 mm), pak byste se měli zaměřit na tlumiče, které jsou již za hranicí své životnosti a svoji funkci neplní správně.

Ploška na pneumatice

Závada, která se již dnes téměř nevyskytuje, protože souvisí s nadměrným brzděním se zablokovaným kolem. To se stávalo zejména v dřívějších dobách, kdy nebyla vozidla vybavena systémem ABS. Ten je však nyní povinný a funguje tak, aby se zablokování kol i při nejprudším brzdění předešlo.

Vytrhaný vzorek

Setkat se můžete i s tím, že pneumatika bude mít vytrhaný vzorek nebo v ní budou podélné drážky a rýhy. V takovém případě byla pneumatika užita k rozjezdu s prokluzujícími koly ať už záměrně a nebo omylem.

Vibrování řízení nebo auta v určité rychlosti

Pokud při jízdě v určitě rychlosti začalo klepat/vibrovat auto a ve vyšší ani v nižší rychlosti to nedělá, pak je problém s vyvážením kol. S největší pravděpodobností odlétlo některé ze závaží. Na rozdíl od předchozích závad, které se dají vyřešit pouze koupí nové pneumatiky, se dá tento problém vyřešit pouze novým převážením kol v pneuservisu.

Přečtěte si také:   Falken e. ZIEX je pneumatika určená přímo pro elektromobily

Setkat se ale můžete také s tím, že auto hučí. Mohou to být pneumatiky, ale také nemusí. Více se dočtete v tomto článku.