News

Jak uskladnit pneumatiky, aby se nezničily? Nemáte je uložené špatně?

uskladneni pneumatik

Přezutí zimních pneumatik za letní už snad máme všichni za sebou. Jenomže přezutím to nekončí. Důležitým úkolem každého majitele automobilu je zajistit následně pneumatikám takové podmínky uskladnění, které potřebují. Jaká pravidla se tedy podle Continentalu vyplatí dodržovat?

Uskladňujte vždy čisté pneumatiky

První pravidlo, co je nutné se zimními pneumatikami po přezutí udělat, je pořádně je vyčistit. Umýt z nich pomocí kartáče a příslušného čistícího prostředku soli, prach, hlínu i veškeré další nečistoty. Poté je potřeba je důkladně usušit.

Pokud pneumatiky skladujete v igelitovém pytli, zamyslete se nad tím, jestli je to opravdu nutné. Pokud ano, je opravdu důležité dbát na to, abyste je do něj balili zcela suché. Taky je lepší z pytle vytlačit přebytečný vzduch.

Dbejte na volbu místa

Při uskladňování pneumatik záleží i na okolním prostředí. Nejlepší místo je to, kde je sucho, spíše chladno a temno. Pneumatikám nesvědčí vlhko, jakékoliv mastné tekutiny, UV záření ani vysoké teploty.

Uskladňujte pneumatiky ve vhodné poloze

Nejvíc diskutovanou otázkou v této problematice je poloha, ve které se pneumatiky uskladňují. Odpověď ale není jednoznačná. Záleží totiž na tom, jestli skladujete pneumatiky s ráfky či bez ráfků.

  • Skladování pneumatik s ráfky

Pokud skladujete celá kola, tudíž včetně ráfků, doporučuje se buďto skladovat naležato poskládané do sloupce, nebo zavěšené na tyči ve vzduchu. Jestliže pneumatiky skladujete na sobě naležato, je vhodné cca jednou měsíčně pneumatiky přeskládat, aby byly zatíženy rovnoměrně.

  • Skladování pneumatik bez ráfků

Pokud skladujete pneumatiky bez ráfků, skladujte je nastojato, tedy v poloze, v jaké jsou pneumatiky na autě. Opět je vhodné cca jednou za měsíc pneumatiky pootočit, aby byl běhoun zatížen ve všech částech rovnoměrně.