Magazín

Jak svou motorku připravit na novou sezónu a na co nezapomenout?

test-2019-Honda-GL-1800-Gold-Wing

Příprava motorky na jarní sezónu začíná v podstatě už na podzim, a to jejím správným zazimováním. Pokud jste mu ale minulý rok nevěnovali příliš času, nezoufejte. Stačí, když svou motorku včas probudíte ze zimního spánku a dopřejete jí následující péči.

Pravidelně měňte olej

Pravidelná výměna motorového oleje je jedním z nejdůležitějších kroků při péči o pohonné ústrojí motorky. Snažte se proto dodržovat servisní intervaly, které stanovuje výrobce motocyklu. Ideální je, pokud olej vyměníte před zimou, aby se nečistoty z něj neusazovaly v motoru. Před začátkem jarní sezony se pak ujistěte, zda olej z motorky nevytéká, a zkontrolujte jeho hladinu. Vaší pozornosti by neměl ujít ani olejový filtr – v případě zanesení ho buď vyčistěte, nebo rovnou nahraďte novým.

Máte nabitou baterii?

Abyste s motorkou vůbec vyjeli z garáže, musíte mít v pořádku baterii. Z toho důvodu se doporučuje baterii na zimu z motorky vyndat, uložit ji na přiměřeně teplé místo a připojit ke speciální nabíječce akumulátorů. Před opětovným namontováním nezapomeňte baterii očistit a dotáhnout její kontakty.

Přečtěte si také:   Continental UltraContact NXT vyhrála Swiss Automotive Show Innovation Award 2023

S opotřebovanými brzdovými destičkami nikdy nevyjíždějte

Než se vydáte na první jarní projížďku, zkontrolujte si opotřebení brzdových destiček i kotoučů. Brzdové destičky by měly být silné alespoň 1 mm, minimální tloušťka kotoučů je pak uvedena na každém kotouči. Tím ale kontrola brzdového systému nekončí. Ujistěte se, že brzdové hadice dobře těsní, doplňte brzdovou kapalinu a celý systém odvzdušněte.

Zkontrolujte stav pneumatik

Při kontrole pneumatik se zaměřte nejen na stav vzorku a případné praskliny, ale také na tlak. Motorka s podhuštěnými pneumatikami v zatáčkách „plave“ a je celkově hůře ovladatelná, naopak pneumatiky s příliš vysokým tlakem méně tlumí nerovnosti, takže ucítíte každý kamínek na cestě. Najděte si proto čas na dofouknutí pneumatik na výrobcem předepsanou úroveň, kterou najdete v návodu k obsluze motocyklu.

Kdo maže, ten jede

Patřičnou péči věnujte řetězu, který je třeba důkladně vyčistit a namazat. K čištění použijte speciální olej na řetězy, nikdy ne benzín, petrolej nebo ředidlo. Totéž platí i pro mazání – dejte přednost speciálním mazacím přípravkům, které vám zaručí správnou účinnost, a to i po mnoha ujetých kilometrech.

Přečtěte si také:   Pirelli je pro letošní rok partnerem Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Zkontrolujte napnutí řetězu

A u řetězu ještě chvíli zůstaneme. Pro perfektní jízdu je totiž nutné jeho správné napnutí. Jak by měl vypadat ideální průvěs, najdete v návodu k obsluze svého motocyklu. Jestliže se vám řetěz nepodaří náležitě napnout, raději jej vyměňte za nový, a to včetně koleček.