Magazín

Hankook v roce 2019 pokračoval v rozšiřování svého zapojení v motoristickém sportu

Nürnberg: DTM Norisring 2019 on July, 6, 2019, (Photo by Hoch Zwei) Nico Müller (SUI, Audi Sport Team Abt ) Bruno Spengler, ( CAN, BMW Team RBM ) Philipp Eng ( AUT, BMW Team RBM )
Nürnberg: DTM Norisring 2019 on July, 6, 2019, (Photo by Hoch Zwei) Nico Müller (SUI, Audi Sport Team Abt ) Bruno Spengler, ( CAN, BMW Team RBM ) Philipp Eng ( AUT, BMW Team RBM )

V letošním roce to byla pro prémiového výrobce pneumatik Hankook a DTM již devátá společná sezóna. Zatímco vozy DTM se na trať dostaly s novým turbo motorem a zhruba 100 koňmi navíc, závodní pneumatika Hankook se v roce 2019 nezměnila. Přesto Ventus Race skvěle zvládla obrovský nárůst výkonu motorů DTM a následný další tlak na pneumatiku a udělala na každé trati dojem svým obvyklým silným celkovým výkonem, konzistencí a bezpečností.

„Špičkový motoristický sport byl vždy součástí DNA naší společnosti,“ shrnul Han-Jun Kim, prezident společnosti Hankook Tire Europe. „Zejména se zavedením nových, výkonnějších turbo motorů v DTM jsme mohli ukázat, čeho jsou naše prémiové pneumatiky schopny, aniž bychom je upravovali. Proto je pro nás předčasné a dlouhodobé prodloužení smlouvy velkým uznáním a motivací,“ dodal Kim.

Po finále DTM v Hockenheimu ředitel Audi Motorsport Dieter Gass, jehož řidič René Rast letos vyhrál, prohlásil: „Navzdory novému turbo motoru jsme se závodními pneumatikami Hankook neměli žádné problémy. Spolupráce s inženýry společnosti Hankook byla v této sezoně jako obvykle velmi dobrá. Těšíme se na příští rok s tímto prémiovým partnerem.“ Ředitel BMW Motorsport, Jens Marquardt, dodal: „Hankook jako vždy odvedl dobrou práci. Nové, výkonnější turbo motory byly výzvou pro všechny, ale výzvou, kterou týmy a řidiči spolu se závodními pneumatikami Hankook dobře zvládli. Skvělou spolupráci se společností Hankook si nadále užíváme.“

Nováček Aston Martin byl schopen se během první sezóny v DTM spolehnout na Ventus Race společnosti Hankook a získal cenné zkušenosti v patrně nejpopulárnější mezinárodní sérii vozů touring. „Hankook a jeho pneumatiky byl v naší první sezóně spolehlivým partnerem pro vůz Aston Martin Vantage DTM. Pro nás, jako nováčka s vozem DTM, který byl postaven za pouhých 90 dní, bylo obzvláště důležité, abychom mohli využívat zkušenosti dlouhodobého partnera DTM, když jsme postupně vyvíjeli čtyři naše vozy DTM. Hankook podpořil R-Motorsport – nový tým v silně konkurenčním DTM – se stávajícími i novými vlastnostmi pneumatik. Chtěl bych zdůraznit dobrou spolupráci s techniky Hankook, jejichž odborné znalosti nám pomohly při vývoji podvozku Aston Martin Vantage DTM. Celkově vzato byla naše spolupráce s Hankook pozitivní zkušeností,“ uvedl ředitel týmu R-Motorsport, Dr. Florian Kamelger.

Přečtěte si také:   Continental UltraContact NXT vyhrála Swiss Automotive Show Innovation Award 2023

Partnerství s Hankookem bylo také úspěšné pro nově korunovaného šampióna DTM, kterým se stal René Rast (Audi): „Díky novému turbo motoru a následnému dodatečnému výkonu automobilů DTM byl výběr pneumatik velmi důležitý, protože vedl k významnému nárůstu zatížení zadní nápravy a tím i závodních pneumatik Hankook. Z tohoto důvodu jste museli správně řídit pneumatiky během závodů, které byly někdy velmi dlouhé, aby bylo možné na konci závodu zajet tan nejlepší čas. To během celé sezóny fungovalo perfektně. S pneumatikou Hankook jsem si vždy dobře poradil, jak na kvalifikaci, tak i na závodech.

Jedním z vrcholů sezóny byly čtyři společné závody, jichž se zúčastnili řidiči DTM a jejich protějšky z japonské série Super GT Series na finále DTM v Hockenheimu a v japonském Fuji koncem listopadu. Management pneumatik zde hrál klíčovou roli. V DTM musí být nastavení vozu pro každý okruh přizpůsobeno standardní pneumatice Hankook, která musí důsledně fungovat na každém závodním okruhu. To se provádí změnou tlaku vzduchu, aerodynamiky a hodnot ohybu. Situace na závodě Super GT Series je úplně jiná: Zde se úprava vozu nemění. Místo toho si týmy vyberou správnou pneumatiku pro okruh od různých výrobců a směsí. Během závodů v Německu získaly týmy z Dálného východu cenné zkušenosti, které poté využily k úspěchu na obou závodech na domácí akci ve Fuji.

Narain Karthikeyan (Modulo Epson Honda NSX-GT), vítěz druhého závodu na Fuji Speedway: „Naše auto se na pneumatikách Hankook okamžitě cítilo dobře a my jsme tak byli rychlí ve všech podmínkách. Společné závody Super GT a DTM byly opravdu výjimečné. Řidiči DTM jsou úžasní a pro obě série to byla skvělá show.“

Gerhard Berger, 1. předseda ITR o sezóně DTM 2019: “DTM od svých technických partnerů vyžaduje ty nejvyšší standardy kvality i technologií. Pro sezónu 2019 byly nároky na pneumatiky vyšší než kdykoli předtím kvůli novým turbo motorům, které mají více než 600 koní. Závodní pneumatiky Hankook vždy splňovaly všechny požadavky a prokázaly svůj vysoký výkonový potenciál.“

Start Race 2, Robin Rogalski, Rahel Frey, Audi Sport Seyffarth R8 LMS Cup, Hockenheim 1, 03.-05. May 2019

Série W byla poprvé uvedena v této sezoně a Hankook jako partner byl na palubě od začátku. Tento nový formát závodu, který se konal v rámci podpůrného programu DTM o šesti závodních víkendech, zažil, jak se volantů vozů Formule 3 o výkonu 270 koní ujímají pouze řidičky. Pneumatika Hankook Ventus Race s vysokou mírou konzistence a předvídatelnosti se ukázala jako perfektní partner pro mladé řidičky. „Závodní pneumatiky Hankook mě opravdu nadchly. Jste na nich neustále rychlí, vždy víte, jak bude pneumatika reagovat, a podle toho se jí můžete přizpůsobit. Moji inženýři byli také ohromeni. Závodní pneumatika Hankook mi opravdu pomohla na cestě k titulu,“ uvedla britská řidička Jamie Chadwicková, první šampionka této zcela ženské série formule.

Přečtěte si také:   Pneumatiky Pirelli pro motorsport FSC debutují ve Velké ceně Formule 1

Na závodech Formula Renault Eurocup nabízí Hankook již od začátku sezóny další špičkovou řadu pneumatik Ventus Race. Tím podpořil mladé řidiče na jejich cestě k úspěšné kariéře v motoristickém sportu. Potvrdil to Rus Alexander Smolyar, který skončil celkově na třetím místě: „Na rozdíl od jiných výrobců můžete na řadě závodních pneumatik Hankook provádět několik rychlých kol v řadě. To je při kvalifikaci velká výhoda. Tyto pneumatiky si na závodě velmi dlouho drží velkou přilnavost. Jsou ideální zejména pro nováčky, protože jsou předvídatelné a snadno se ovládají. “

V tomto ohledu letos Hankook opět nezklamal a zaměřil se především na propagaci mladých řidičů. V této sezoně mohli talentovaní mladí lidé ve FIA F4 ve Španělsku, SMP F4 NEZ a na britských šampionátech F4 certifikovaných FIA těžit z vysoké konzistence a silného výkonu závodní pneumatiky Hankook, stejně jako konkurenti v Audi Sport Seyffarth R8 LMS Cup, které Hankook dodává Ventus Race od roku 2018. „Závodní pneumatika Hankook opravdu vyhovovala mému stylu jízdy.“ Můžete na ní neustále nastavovat rychlé časy zajetí a udržet na závodě dokonale tempo, “ řekl nový šampion poháru Audi GT4, Robin Rogalski z Polska.

Prémiový výrobce pneumatik opět doprovázel letošní závody 24h GT Series powered by Hankook jako hlavní sponzor a dodavatel pneumatik. Největší vytrvalostní série na světě s osmi koly na třech kontinentech představovala čtyři 12hodinové a čtyři 24hodinové závody – více než v jakémkoli jiném vytrvalostním formátu. Profesionální řidiči se na prestižních závodních tratích setkali s ambiciózními amatéry. Vystavené vozy sahaly od kompaktních turistických vozů a velkolepých vozů GT3 po vozy speciální, postavené zejména v souladu s 24hodinovými předpisy.

Hankook byl opět exkluzivním partnerem pro pneumatiky v Rundstrecken-Challenge Nürburgring (RCN) a znovu se po roce ujal role. V nejstarší amatérské závodní sérii v Evropě se konalo celkem devět akcí. Nürburgring-Nordschleife hostil RCN osmkrát, zatímco deváté kolo proběhlo na kultovním okruhu Spa-Francorchamps v Belgii. Na každé akci podpořil výrobce prémiových pneumatik až 160 turistických a GT závodních vozů svými pneumatikami Ventus Race, které byly dodávány v různých velikostech.

Přečtěte si také:   Závod MS v rally poprvé v Česku. Základními pneumatikami jsou Pirelli P Zero Soft

Manfred Sandbichler, ředitel Hankook Motorsport Europe: „Máme za sebou další úspěšný motoristický rok.“ Všechny nové spolupráce se velmi osvědčily, zatímco dlouhodobá partnerství jako ta s DTM byla rozšířena a prohloubena. Hankook bude i nadále zaměřovat svou pozornost na oblast juniorských závodů, ale bude i nadále podporovat renomované a prestižní závodní série svými high-tech produkty a know-how. Nabízíme velký a vysoce výkonný sortiment produktů a budeme se těšit na další překvapení v příštím roce. Například na nedávném „Essen Motor Show“ v Německu jsme oznámili nový, prvotřídní závazek společnosti Hankook, ve formě partnerství pro pneumatiky s DTM Trophy.