Magazín

Druhý ročník seriálu Extreme E odstartoval. Nové pneumatiky z PET lahví od společnosti Continental zažily úspěšnou premiéru

Continental_Extreme E

Unikátní seriál elektrických SUV Extreme E má za sebou vydařený start do druhé sezony, která i za přispění společnosti Continental přináší hned několik novinek. Z vítězství v prvním závodě nového ročníku se v Saúdské Arábii radovala posádka ve složení Mikaela Ahlinová-Kottulinská a Johan Kristoffersson z týmu Rosberg X Racing.

Seriál Extreme E zůstává jedinečným v mnoha oblastech – jde o závody elektrických speciálů, organizovaných v destinacích zasažených klimatckými změnami. Smyslem Extreme E je na tyto změny upozornit a mimo jiné i tímto způsobem apelovat na rozvoj opatření, která pomohou řešit tuto vážnou situaci.

Nová generace pneumatik Continental z PET lahví

Posádky jednotlivých týmů, které vždy tvoří muž a žena, čelí mimořádně náročným podmínkám, protože se závodí v těžkých terénech a na nejrůznějších površích, které kladou vysoké nároky na univerzální schopnosti soutěžích. Velkým výzvám čelí i technika – to se týká hlavně speciálních pneumatik CrossContact Extreme E, které exkluzivně pro sérii Extreme E vyvinula společnost Continental.

Přečtěte si také:   Závod MS v rally poprvé v Česku. Základními pneumatikami jsou Pirelli P Zero Soft

Závodníci budou letos důvěřovat pneumatikám CrossContact Extreme E nové generace. Oproti předešlému modelu nabízejí nové pláště vyšší výkonnost a navíc je při jejich výrobě brán ještě větší ohled na přírodu. Pláště CrossContact Extreme E se z jedné třetiny vyrábějí z recyklovatelných a obnovitelných materiálů – na výrobu každé pneumatiky je využito přibližně 60 PET lahví.

Continental_polyester z PET lahvi
Continental: polyester z PET láhví

Zpětné využití recyklovaných PET lahví jako součást strategie trvalé udržitelnosti plánuje Continental v blízké době rozšířit i do výroby prémiových pneumatik pro osobní auta. Již v tomto roce by měly z výrobních pásů sjet první pneumatiky Continental, které budou obsahovat polyester z až patnácti PET lahví. Nejpozději do roku 2050 poté plánuje společnost Continental postupně používat při výrobě pneumatik 100 % udržitelných materiálů. S používáním recyklovaného PET materiálu tedy učiní další úspěšný krok směrem k cíli – cirkulární ekonomice.

Přečtěte si také:   Koncepční vůz Opel Experimental sází na kola s technologií RONAL

Obhájí titul opět tým Nica Rosberga?

V minulé sezoně zažili fanoušci těsný souboj týmů, za kterými stojí bývalí rivalové a šampioni z F1 Nico Rosberg a Lewis Hamilton. Šťastnější byl nakonec prvně jmenovaný a Rosberg X Racing ovládl pořadí týmů, zatímco jeho piloti Molly Taylorová a Johan Kristoffersson nenašli přemožitele v hodnocení jezdců.

Velká jména nechybějí ani v letošním ročníku Extreme E. Počet týmů rozšířil legendární McLaren a i v roce 2022 si budou fanouši vychutnávat souboje velkých postav motorsportu, mezi něž se řadí nejúspěšnější jezdec historie WRC Sébastian Loeb či vítězové dakarské rallye Carlos Sainz, Násir al-Attíja a Jutta Kleinschmidtová.

https://auto-mania.cz/v-zavodech-extreme-e-budou-v-sezone-2022-pro-tym-abt-cupra-xe-jezdit-jutta-kleinschmidtova-a-nasser-al-attiyah/

Po prvním závodě má k titulu nejblíže posádka Mikaela Ahlinová-Kottulinská /Johan Kristoffersson z týmu Nica Rosberga, která vyhrála úvodní podnik sezony v Saúdské Arábii. Švédská pilotka Ahlinová-Kottulinská, ambasadorka značky Continental, tak zažila veleúspěšný debut po přestupu ke stáji Rosberg X Racing.

Sezona 2022 v kostce

  • Přihlášeno je 10 týmů a každý z nich nasazuje dva jezdce. Počet účastníků rozříšila stáj McLaren XE
  • Nový kvalifikační formát – jízdy proti chronometru byly nahrazeny kvalifikačními rozjížkami o pěti vozech, které určí nasazení pro vyřazovací fázi
  • Nové lokace – Extreme E poprvé zavítá do Chile, do Skotska (zatím nebylo potvrzeno) a do Uruguaye
  • Ani letos nechybí Continental Traction Challenge – posádka, jež během závodního víkendu zaznamená v jakékoliv soutěžní jízdě v předem určeném úseku nejrychlejší čas, získává pět bonusových mistrovských bodů

Kalendář

  • 19. – 20.2. Desert X-Prix – Saúdská Arábie
  • 7. – .8.5. Island X-Prix – Sardínie, Itálie
  • 9. – 10.7. Ocean X-Prix – Skotsko, nebo Senegal
  • 10. – 11.9. Copper X-Prix – Chile
  • 26. – 27.11. Energy X-Prix – Uruguay