Testy pneumatik Testy celoročních pneumatik

Autoklub ČR otestoval celoroční pneumatiky s rozměrem 205/55 R16

autoklub-cr-test-celorocnih-pneu-205_55_R16-vysledky

Celoroční pneumatiky jsou stále oblíbenější variantou mezi motoristy, kteří zvažují nákup nového obutí. Jsou alternativou pro řidiče s malým ročním nájezdem kilometrů, nebo pro ty, kteří za sněhu a námrazy vyjedou jen výjimečně, či jezdí převážně v městském provozu. Stačí jedna sada pneumatik na celý rok, odpadají starosti s přezouváním a ani sníh v dubnu vás nepřekvapí. Autoklub ČR otestoval hned devět typů univerzálních pneumatik s cílem zjistit jejich letní i zimní vlastnosti.

„Vzhledem k častým dotazům na vlastnosti celoročních pneumatik jsme realizovali nový test rozměru 205/55 R16, který je určen například pro vozy Škoda Octavia, Superb, Ford Mondeo, Focus, Hyundai i30, nebo VW Passat. Testovány byly pneumatiky z prémiového a středního segmentu,“ vysvětlil Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR. Samotné testování proběhlo na polygonu u německého Hannoveru a ve švýcarském Ulrichenu na úpatí Alp.

Mezi zkouškami bylo například ABS brzdění, aquaplaning, akcelerace na sněhu, nebo tzv. handling. „Probíhá na malém okruhu s větším počtem pomalých zatáček, velký okruh je stavěn na dosažení rychlostí kolem 160 km/h a skládá se z rovinek a sedmi rychlých zatáček. Na okruzích zkušební řidiči testují ovladatelnost vozu na technické trati s mokrým nebo suchým povrchem. U pneumatik se posuzuje dosažený čas na kolo v porovnání s referenční pneumatikou, která dosáhla nejlepšího výsledku. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jízdní stabilita vozu na suchu a mokru,“ vysvětlil Libor Budina.

Vlastnosti pneumatik se zkoumaly v celkem 15 disciplínách na suchém, mokrém, kluzném a sněhovém povrchu.

Z předchozích testů Autoklubu ČR vyplývá, že celoroční pneumatiky v porovnání s letními a zimními mají buď více zimní, nebo letní vlastnosti. Například celoroční pneumatika Michelin CrossClimate, která byla zařazena do předchozích testů s ostatními letními a zimními pneumatikami, dokázala v součtu brzdných drah na suchu a mokru v zimních podmínkách porazit všechny své konkurenty. Ovšem v letním testu propadla a narážela i na své limity ve sněhu. „Pokud si nyní před zimou budete pořizovat nové obutí pro váš vůz, tak můžete zvážit, zda univerzální pneumatiky mohou být vhodnou alternativou na použití po celý rok,“ uzavřel Libor Budina.

Přečtěte si také:   Goodyear představuje koncept pneumatik Eagle GO na Citroënu oli

Výsledky testu Autoklubu ČR

Typ pneumatik: Celoroční
Rozměr: 205/55 R 16 94 (91) V

  1. Continental AllSeason Contact
  2. Nokian Weatherproof
  3. Goodyear Vector 4 SeasonGen 2
  4. Michelin CrossClimate +
  5. Kleber Quadraxer 2
  6. Nexen Nblue 4Season
  7. Hankook Kinergy 4S
  8. Pirelli Cinturato AllSeason
  9. Bridgestone All Weather A001