Návod: Jak vyměnit na autě kola?

Máte v plánu přezouvat auto z letních pneumatik na zimních a nebo naopak? A nebo jste píchli či máte jen měkké kolo a potřebujete radu, co a jak je potřeba udělat? Máme pro vás krátký návod i s videem. 

Pokud nedojedete do servisu a nebo nemáte přítele na telefonu, budete potřebovat hever, klíč na kola, případně nástavce na bezpečnostní šrouby nebo matice. Všechno toto nářadí byste měli ve většině automobilů najít pod podlahou v zavazadlovém prostoru. Pokud tam není, je potřeba se podívat do návodu k obsluze. V samotném manuálu je postup výměny kola popsán také. 

A jaký je postup, pokud budete mít veškeré nástroje a nářadí připraveno?

  1. Ideální je ještě před započetím výměny zkontrolovat tlak v pneumatikách, které na auto budete dávat. Ušetříte si možné starosti a další práce s jeho následným opětovným sundáváním kvůli nedostatečnému nahustění. 
  2. V autě zařaďte rychlost (ideálně jedničku a nebo zpátečku) a zatáhněte ruční brzdu, abyste zabránili jakémukoliv pohybu vozidla. 
  3. Klíčem povolte všechny šrouby na kole, které budete měnit. Ale jen o půl otáčky, je třeba si je povolit, dokud je auto bezpečně na zemi, kde nehrozí pád z heveru.
  4. Vezměte si hever a na prahu auta se podívejte na značku, kam ho umístit. Často jde o vylisovaný trojúhelník nebo podobný symbol. Hever pod auto nainstalujte a začněte auto zvedat, dokud nebude kolo lehce nad zemí.
  5. Vyšroubujte šrouby a nebo matice, ideálně je z kola vyndavejte do kříže (tedy ty proti sobě, nikoliv ty sousedící po směru nebo proti směru hodinových ručiček)
  6. Pokud máte všechny šrouby či matice venku, sundejte původní kolo a nandejte nové. Před nandáním nového je třeba zjistit, zda máte směrové pneumatiky. Pokud ano, ujistěte se, že dáváte kolo správně a pneumatika se při jízdě bude točit správným směrem. Na pneumatice hledejte nápis „rotation“ a šipku, po jejímž směru se má kolo při jízdě vpřed otáčet.
  7. Nasazené kolo přišroubujte tak, aby se neviklalo. 
  8. Opatrně vozidlo spusťte na zem
  9. DOTÁHNĚTE ŠROUBY NEBO MATICE.